Taaaak… w poszukiwaniu wyzwań postanowiłam zajrzeć do jednej z moich ulubionych książek kucharskich: Superfood na codzień Jamiego Olivera. Tam natrafiłam na przepis na bezglutenowy chleb proteinowy. Rzadko piekę chleb zwykły, a co dopiero bezglutenowy! Ale, że sobotnie poranki sprzyjają eksperymentom, potrafiłam spróbować 🙂 Muszę przyznać, że więcej było strachu niż rzeczywistych trudności czy problemów. A wyniki? Cóż, sami oceńcie. Moim zdaniem kanapeczki wyglądają obłędnie pysznie!
Chlebek jest rzeczywiście mocno proteinowy, 100 g chleba ma aż 10g białka. Dzięki temu jest idealnym śniadaniem przed wysiłkiem fizycznym lub aktywnym sportowo dniem. Wspomaga regenerację i rozrost mięśni. Dodatkowo ma sporo błonnika (5g) dzięki czemu wspomaga i reguluje pracę jelit. Jako, że nie zawiera glutenu, to może być spożywany przez osoby na diecie bezglutenowej.
Co do samej listy składników – być może wygląda ona nieco strasznie… No bo mąka z ciecierzycy?! Uspokajam Was zatem od razu – zarówno mąkę migdałową jak i z ciecierzycy można zrobić samodzielnie w domu, mając do dyspozycji w zasadzie jedynie młynek do kawy. Oznacza to sporą oszczędność, również czasu 🙂 Po przepis na mąkę z ciecierzycy odsyłam Was tutaj.
A Wy z czym byście zjedli taki pyszny chlebek? U mnie między innymi szparagi z jajkiem oraz wędzony łosoś 🙂
Bezglutenowy chleb proteinowy
1
sztuka15
minutes45
minutesSkładniki
1 paczka suszonych drożdży
4 łyżki oliwy
250 g mąki z ciecierzycy
100 g zmielonych migdałów
50 g siemienia lnianego
100 mieszanki różnych nasion: chia, dynia, mak, czarnuszka, słonecznik
4 duże jajka
375 ml letniej wody
2 szczypty soli
Krok po kroku
- Nagrzewamy piekarnik do 190 stopni. Przygotuj formę keksową poprzez wyłożenie jej papierem do pieczenia.
- Wlej do dzbanka wodę, dodaj drożdże oraz oliwę. Wymieszaj składniki i odstaw na kilka minut.
- Mąkę przesyp przez sitko do dużej miski, dodaj zmielone migdały, siemię lniane oraz pozostałe nasiona. Dodaj szczyptę soli, zrób wgłębienie, wbij w nie jajka. Roztrzep je trochę rózgą. Następnie wlej roztwór drożdżowy, cały czas mieszając trzepaczką, dodawaj mąkę z brzegów. Wymieszaj do uzyskania gładkiej masy. Rzeczywiście, tak jak pisze Jamie, masa wychodzi dosyć lejąca się.
- Wstawiamy formę do piekarnika na 45 minut lub jeśli patyczek będzie po tym czasie nadal lekko wilgotny, trzymamy chleb dłużej w piekarniku.
- Wyłóż chlebek na kratkę i studź około 40 minut.