Kalendarzowa jesień się rozpoczęła, więc oficjalnie wkraczam z menu odpowiednim dla tej pory roku. Jesienią na pewno chętniej sięgniemy po nasz comfort food, a więc wszystko co nam sprawia przyjemność, koi, uszczęśliwia i uderza w sentymentalną nutę. Stąd dziś domowa zupa Wonton, smak moich podróży, wspomnienie szczęśliwych chwil i odpowiedź na jesienną szarugę.
Zupa z pierożkami wonton jest od dawna jedną z moich ulubionych zup. Ta miłość zaczęła się od naszych podróży do Azji, gdzie za naprawdę kilka złotych można było zjeść dużą michę pysznego bulionu z makaronem i pierożkami. Szczodra porcja kolendry i szczypioru dopełniały smaku. I w zasadzie można by rzec, że to niby nic szczególnego. Ot, ich wersja rosołu. Ale jednak nie. Dodatek oleju sezamowego, sosu sojowego, nadzienie w wontonach przesądzały, że jest to zupa inna niż wszystkie. Oczywiście w Internecie, zwłaszcza na zagranicznych stronach, znajdziecie dużo przepisów na “szybką zupę Wonton” lub “zupę wonton w 15 minut”. Cóż… jeśli macie wcześniej przygotowany bulion to OK, ale jeśli robicie od zera, to na pewno trzeba się przygotować na dłuższe oczekiwanie 😉
Mój bulion trochę niestandardowo, ponieważ zazwyczaj jest on drobiowy, ugotowałam z dodatkiem wołowiny. Miałam ochotę na trochę bardziej wyrazistą zupę tym razem i miałam dodatkowo pomysł na użycie ugotowanej wołowiny. Możecie wpaść za kilka dni, żeby zobaczyć co z nią zrobiłam!
Czym są w ogóle te wontony?
Wonton to chińskie pierożki wypełnione mięsem, zwykle podawane w aromatycznym, przezroczystym bulionie lub w sosie. Są zwykle wypełnione mieloną wieprzowiną, krewetkami i rożnymi dodatkami. Są niezwykle popularne, zarówno jako przekąska, przystawka, jak i normalny, pełny posiłek. Podaje się je w domu, w restauracjach, jako uliczne jedzenie na nocnym targu. Ciasto można łatwo przygotować w domu, ale dostępne jest też w sprzedaży w sklepach, na specjalnych działach z produktami rożnych kuchni świata w supermarketach lub w tzw. chińskich sklepach. Zachęcam Was również do przygotowania ciasta samodzielnie, aczkolwiek dobrze mieć też w zamrażarce paczkę kupionych, pociętych już kwadracików gotowego ciasta.
Jak przygotować nadzienie?
Pierożki wonton są jak klopsik owinięty w cienką skórkę ciasta. Są jędrne, a jednocześnie miękkie i soczyste, doprawione są imbirem, szalotką i sosem sojowym. W moim przepisie pojawia się także marchewka, szczypiorek i kolendra, które dodatkowo pogłębiają smak. Zwyczajowo przygotowuje się je na mięsie wieprzowym (ze względu na dobrą relację tłuszczu do białka przez co pierożki są bardziej soczyste) z dodatkiem krewetek, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie zrobić je także z chudszym mięsem, np. z indyka. Myślę, żę można bezpiecznie założyć, że obecnie istnieją MILIONY kombinacji nadzienia w wontonach 🙂
Samo przygotowanie nadzienia? Cóż, jak w mielonych 🙂 Dobrze mieszamy wszystkie składniki, dodajemy jajko a na końcu mieszamy troszkę mąki kukurydzianej z wodą i dodajemy do masy. Nic prostszego!
Metody składania wontonów
Istnieje nieskończona ilość sposobów składania wontonów. Każda metoda ma inną nazwę i wszystkie z nich są całkiem zabawne. Jest czepek pielęgniarki, duża torebka, torebka z falbanami, ryba, woreczek, koperta i ta której używam poniżej, czyli sztabka. Poniżej prezentuję ją Wam na zdjęciach, ponieważ w mojej ocenie pierożki wyglądają całkiem efektownie a sama metoda nie jest trudna.
Złożenie wontonów krok po kroku, możecie obejrzeć na poniższym pokazie slajdów. Mam nadzieję, że ta obrazkowa instrukcja okaże się pomocna 🙂
Domowa zupa Wonton
Course: Lunch, Obiad, KolacjaCuisine: Azjatycka, ChińskaDifficulty: Średniotrudny6
porcji15
minutes3
hoursPyszny, aromatyczny bulion w stylu azjatyckim z makaronem, pierożkami wonton, jajkiem oraz pak choy.
Składniki
- Bulion
2 ćwiartki kurczaka
ok 150 g wołowiny – u mnie była to pręga
ok 3 litry wody
korzeń imbiru – ok 5 cm
2 marchewki
1 pietruszka
1/4 selera
1/2 pora
2 ząbki czosnku
3 łyżki sosu sojowego jasnego (lub więcej do smaku)
2 łyżki oleju sezamowego (lub więcej do smaku)
1 płaska łyżeczka soli
kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
- Pierożki wonton
arkusze ciasta na pierożki
200 g wieprzowego mielonego mięsa
70 g startej marchewki
1 jajko
2 łyżeczki pieprzu w ziarenkach
korzeń imbiru – ok 2 cm (1 starta łyżeczka)
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanego szczypiorku
1 łyżka posiekanej kolendry
1 łyżeczka oleju sezamowego
1 łyżka sosu sojowego jasnego
1 łyżka mąki kukurydzianej
1 płaska łyżeczka soli
- Dodatki:
jajka ugotowane na pół twardo
pak choy
szczypior, kolendra, ostra papryczka
Krok po kroku
- Mięso myjemy i zalewamy wodą. Zagotowujemy i zlewamy wodę razem z szumami, płuczemy garnek i mięso i zalewamy świeżą wodą. Teraz można dorzucić już też pieprz i ziele angielskie.
- Bulion gotujemy na wolnym ogniu (nie może nadmiernie bulgotać) i po około godzinie dodajemy warzywa – marchewkę, pietruszkę, seler, por, imbir oraz czosnek.
- Całkowity czas gotowania może wynieść pomiędzy 2 a 4 godziny, wszystko zależy od wołowiny. Chcemy, żeby była pysznie miękka.
- Po tym czasie wyjmujemy mięso oraz wszystkie warzywa i dodajemy sos sojowy, sól, olej sezamowy.
- Wszystkie składniki nadzienia na wontony musimy dobrze wymieszać w misce. Na końcu dodajemy mąkę kukurydzianą wymieszaną z łyżką wody i wszystko dobrze jeszcze raz razem mieszamy i łączymy składniki.
- Formujemy wontony zgodnie z instrukcją pokazaną powyżej na pokazie slajdów. Wystarczy 1 łyżeczka farszu na każdy arkusz ciasta. Pamiętaj, aby zwilżyć boki ciasta, tak żeby mogły się one zlepić.
- Zagotuj wodę w garnku i włóż delikatnie pierożki na gotującą się wodę, zmniejsz nieco gaz, przemieszaj delikatnie tak, żeby nie przywarły do dna. Gotuj przez około 4-5 minut.
- Ugotuj jajko na pół twardo. Pokrój szczypiorek i kolendrę a następnie wyłóż wontony na talerz, dodaj jajko i kapustę pak choy. Zalej gotowym bulionem, posyp szczypiorem i kolendrą i gotowe!
Notatki
- Smak sosu sojowego i oleju powinien być wyczuwalny ale nie dominujący, także możecie dodać te składniki na raty a później stopniowo nawet zwiększać ilość niż ta wskazana w przepisie.
- Jeśli chcesz, możesz także do zupy dodać makaron. Wtedy najlepiej wybrać chiński makaron jajeczny lub dobrze sprawdzi się też makaron ryżowy.