Zapewne jest tyle samo zwolenników co przeciwników nazywania potraw bezmięsnych ich mięsnymi odpowiednikami. Dla niektórych kotlet to mielony lub schabowy a pasztet to jedynie z kaczki lub gęsi. Ale od kiedy zrobiłam kilka lat temu pasztet z soczewicy i grzybów, z dodatkiem majeranku, cząbru i czosnku, z tak elegancko wciśniętą śliweczką, uznałam, że zasłużył on bezapelacyjnie na to miano.
Nasz dzisiejszy bohater robił raz nawet z powodzeniem za pasztet mięsny i część osób przy stole się w ogóle nie zorientowała. Trudno się dziwić. Podany z kiszonym ogórkiem, żurawiną lub chrzanem smakuje bardzo podobnie do jego mięsnego odpowiednika. Jest niezwykle esencjonalny od grzybów, pachnący przyprawami, lekko słodki od suszonej śliwki. Po prostu rewelacja.
Na dodatek pasztet warzywny robi się zdecydowanie szybciej niż ten klasyczny mięsny. Do jego przygotowania będziecie potrzebować jedynie garnka, miski oraz blendera. Nie ma konieczności wystawiania maszynki do mielenia, ponieważ blender wykona całą robotę bez problemu. Najdłużej zajmuje… oczekiwanie, aż pasztet się porządnie wystudzi 🙂 Powinien stać w foremce kilka godzin aby stężał w środku po upieczeniu. Oczekiwanie będzie Wam z pewnością wynagrodzone 🙂
Zatem ręka w górę, kto będzie serwował taki pasztet na swoim świątecznym stole?
Po inne roślinne przepisy zapraszam tutaj.
Pasztet z soczewicy i grzybów
Cuisine: PolskaDifficulty: Łatwy1
foremka o wym 20 x 10 cm1
hour10
minutesPasztet soczewicowy z grzybami i suszonymi śliwkami – idealny na co dzień i na świąteczny stół.
Składniki
2 szklanki ugotowanej zielonej soczewicy (ok 200 g suchej)
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej (ok 100g suchej)
5 średniej wielkości pieczarek
garść suchych grzybów leśnych
1 duża cebula lub 2 mniejsze
2 łyżki bułki tartej
2 małe liście laurowe
3 kulki ziela angielskiego
2 ziarna jałowca
2 łyżki sosu sojowego
1/2 łyżeczki cząbru
1 łyżeczka majeranku
1 mały ząbek czosnku
sól do smaku
1/2 łyżeczki pieprzu
3 łyżki oleju
ok 10-12 małych suszonych śliwek
Krok po kroku
- Ugotuj soczewicę oraz kaszę do miękkości.
- Na patelnię wlej łyżkę oleju, wrzuć ziele angielskie, jałowiec oraz liść laurowy. Chwilę podsmaż a gdy przyprawy zaczną uwalniać aromat, dodaj drobno pokrojoną cebulę. Gdy się zeszkli, dodaj posiekane pieczarki oraz grzyby leśne (wcześniej muszą być namoczone i podgotowane) aż będą zarumienione i odparowane. Wyjmij przyprawy.
- Do dużej miski wrzuć przestudzoną soczewicę, kaszę, cebulę z grzybami oraz olej i sos sojowy, Przemieszaj a następnie zblenduj na gładką masę. Dodaj bułkę tartą (zalej ją łyżką lub dwiema ciepłej wody – w zależności od konsystencji masy) oraz suszone zioła. Wymieszaj łyżką. Pasztetu możesz na bieżąco próbować, ponieważ nie zawiera jajek więc jest bezpieczny do jedzenia przed upieczeniem. Powinien on być intensywny i dosyć pieprzny w smaku.
- Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Foremkę wysmaruj tłuszczem roślinnym lub wyłóż papierem do pieczenia. Wylej masę do wysokości ok 2/3 foremki. Ułóż w masie śliwki a następnie zalej pozostałą masą.
- Piecz około 45 min. Wyjmij z piekarnika i zostaw na blacie do ostygnięcia (w foremce!). Najlepiej gdyby pasztet studził się i tężał w foremce przez całą noc.