W zrobieniu dobrego guacamole najdłużej czasu zajmuje… czekanie, aż awokado dojrzeje 😉 Cała reszta to już mała chwilka i ogólnie bułka z masłem. Dziś dzielę się z Wami przepisem, który wychodzi mi w zasadzie zawsze <3 a robię często ponieważ guacamole jem prawie do wszystkiego – do jajka na miękko, do sałatki na obiad, na tosta, do nachosów (tak, tak, czasem robię sobie też cheat meale 😉 ) lub burrito… Zatem: guacamole w 3 minuty!
Pamiętajcie, że awokado to skarbnica właściwości odżywczych ale jest też jednym z najbardziej kalorycznych owoców (jeden owoc to około 430 kcal). Także mimo, że pyszne to z umiarem 😉 Co ciekawe w przeciwieństwie do innych owoców, w awokado jest mało cukrów prostych (jupi! 🙂 ). Awokado jest za to napakowane jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (omega-9). Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W awokado jest też dużo potasu (więcej niż w bananach), który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Jeśli chcesz, żeby awokado dojrzało szybciej, połóż je między bananami. Powinno być dobre w ciągu 1-2 dni. Awokado powinno być dojrzałe ale nadal pięknie zielone w środku, bez brązowych plam. Polecam odmianę Haas, która obecnie jest już w każdych dyskontach.
I na koniec ciekawostka 🙂 Nazwa awokado pochodzi od słowa Ahuacuatl, które w języku Azteków oznacza “drzewo, na którym rosną jadra”. Geneza tej nazwy ściśle wiąże się z kształtem owocu oraz jego domniemanymi właściwościami afrodyzjaku.
Guacamole w 3 minuty
Course: PrzystawkaCuisine: MeksykańskaDifficulty: Łatwe250
g3
minutes500
kcalSkładniki
1 duże dojrzałe awokado
1 ząbek czosnku
pól szalotki
sok z połowy limonki
szczypta cukru brązowego
sól do smaku
opcjonalnie: kolendra, papryczka chilli
Krok po kroku
- Awokado przekrój na pół, wyjmij pestkę i wydrąż dobrze łyżką. Rozduś dobrze widelcem. Ja nie używam do tego blendera ponieważ nie chcę uzyskać musu z awokado, a dip z kawałkami owoców.
- Przełóż do miski i dodaj starty na tarce lub wyciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną szalotkę, sok z limonki, oliwę oraz sól. Cukier dodaj na samym końcu i tylko jeśli guacamole wyszło trochę za kwaśne. Statystycznie powinny to być około 2-3 szczypty cukru.
- Opcjonalnie możesz dodać do guacamole posiekaną kolendrę oraz posiekaną papryczkę chilli.
Pingback: 10 pomysłów na sylwestrowe menu - Fit Food Stories