Niby mamy jeszcze sierpień. Jest cieplutko i słonecznie ale gdy już na straganach pojawiają się śliwki, zaczyna się już powoli myślenie o jesieni… Nie są to jeszcze te najpyszniejsze śliwki wrześniowe ale do tego śniadanka będą pasowały. Pieczenie w miodzie wyciągnie z nich oczekiwaną słodkość . Do tego szczypta cynamonu i nasza jaglanka z pieczonymi śliwkami, z dodatkiem kremowego jogurtu i domowej granoli ląduje na stole.
Śniadanie robi się relatywnie krótko. Będzie zatem idealne i na weekend i w tygodniu. Śliwki upieczesz w czasie, gdy jaglanka będzie lekko pyrkać na ogniu a chia pęcznieć zalana mlekiem. Granola jest oczywiście domowa – zawsze robię większy zapas. Śniadanie jest przygotowane bez białego cukru. Dodatkiem słodzącym do śliwek jest jedynie łyżka miodu. Płatki można przygotować także w wersji wegańskiej z użyciem mleka roślinnego ale wtedy starajcie się wybierać nie słodzone. Niestety większość tych sklepowych jest dosładzana. Można też zrobić takie mleko w domu (już niedługo pojawi się wpis).
Tego typu dania lubię robić w słoikach. Po pierwsze, dzięki temu łatwiejsze jest przechowywanie potrawy w lodówce. Po drugie, owsianka nie wysycha. I po trzecie, może najważniejsze, szykuję od razu dwie lub trzy porcje, zakręcam i wsadzam do lodówki. Dzięki temu mogę wziąć na drugi dzień jako śniadanko do pracy.
A co do samych płatków jaglanych – nie zawierają glutenu, charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy B (witaminy B1, witaminy B2, witaminy B6, niacyny, folianów) oraz są bogate w miedź, fosfor, żelazo i magnez. Są bardzo dobrym źródłem energii dla organizmu. Może się mylę, ale mam wrażenie, że są troszkę niedoceniane i ustępują miejsca wszechobecnej owsiance. Na pewno warto po nie sięgnąć.
Jaglanka z pieczonymi śliwkami
Course: ŚniadanieDifficulty: Łatwy2
porcje10
minutes15
minutesSkładniki
3 łyżki płatków jaglanych
1 łyżka nasion chia
kilka kropel ekstraktu waniliowego
150 ml mleka
2 łyżki jogurtu naturalnego do nasion plus 1 łyżka jako kolejna warstwa między granolą a śliwkami
10 śliwek węgierek
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżka miodu
2 łyżki domowej granoli
kilka migdałów na górę
Krok po kroku
- Nasiona chia zalej mlekiem, dobrze wymieszaj i odstaw do napęcznienia.
- Śliwki pokrój w ćwiartki, usuń z nich pestki. Wymieszaj z miodem i cynamonem. Wyłóż na blaszkę i wstaw do piekarnika na 8-10 min na 180 stopni.
- Zagotuj około 200 ml wody w garnuszku, wrzuć płatki i gotuj przez około 3 minuty na małym ogniu co chwila mieszając.
- Po ugotowaniu lekko przestudź płatki i dodaj je do nasion chia. Dodaj część jogurtu (2 łyżki) i odstaw jeszcze na 15 min do dalszego pęcznienia.
- Do słoika lub szklanki nakładaj kolejno: płatki, granola, jogurt, pieczone śliwki. Na górzej posyp lekko posiekanymi migdałami.