Pierogi z owocami to była dla mnie najpyszniejsza rzecz na świecie, kiedy byłam dzieckiem. Moja Babcia miała nie lada wyzwanie, ponieważ przez wiele lat miałam poważną nietolerancję na gluten a w tamtych czasach nie było tak dużego wyboru jak obecnie. Na szczęście Babcia była mistrzem kuchni i moim superbohaterem 🙂 Robiła nieziemskie pierogi z jagodami, knedle ze śliwkami a także bezglutenowe, mięciutkie jagodzianki. Ostatnio miałam ogromną ochotę na pierogi ale, że niestety nie zajmuje to 5 minut to musiałam z wielkim bólem poczekać do weekendu. Zatem dziś próbuję iść w ślady Babci i na szczęście o gluten nie muszę się już martwić. Dzisiaj w efekcie na moich talerzach gości pełnia lata czyli pierogi z wiśniami. Funduje je sobie i Wam z gigantycznym uśmiechem na twarzy 🙂
Pierożki zrobiłam z mąki orkiszowej, o której czytałam bardzo wiele dobrych rzeczy. Jak się okazuje, orkisz zdecydowanie przewyższa pszenicę, jeśli chodzi o jego skład i prozdrowotne właściwości. Zawiera więcej białka, tłuszczu, błonnika i wielu składników odżywczych niż większość odmian pszenicy. Technologicznie natomiast jest bardzo zbliżona do tradycyjnej mąki. Oznacza to, że będzie się zachowywać bardzo podobnie podczas obróbki. Wiśnie dobrze wymieszać z malutką ilością mąki, wtedy nie będą puszczać soku, podczas przygotowania pierogów.
I na koniec najważniejsze: fikuśna falbanka wygląda ładnie na pierożku ale nie jest najważniejsza. 🙂 Najważniejsze, żeby się nie rozpadł a falbanka może być zrobiona widelcem. Przynajmniej ja tak sobie powtarzam patrząc na moje pierożki 😉
Pełnia lata czyli pierogi z wiśniami
Course: Lunch, ObiadCuisine: PolskaDifficulty: Średni25
sztuk25
minutes4
minutesSkładniki
250 g mąki orkiszowej
125 ml gorącej wody
duża szczypta soli
2 łyżki oleju
kubek dobrze dojrzałych wiśni
mąka do podsypania
Krok po kroku
- W misce wymieszaj mąkę i sól. Dolej olej i wlej gorącą wodę. Wyrabiaj ciasto za pomocą łyżki. Gdy ciasto troszkę ostygnie zawsze przechodzę do wyrabiania ciasta w misce ręką (jestem tradycjonalistką ;)) ale możecie cały proces przeprowadzić również w robocie kuchennym, przy użyciu nakładki z hakiem do wyrabiania ciasta.
- Przykryj ciasto ściereczką i odstaw na 15 min.
- Podsyp blat mąką, wyjmij ciasto i pougniataj przez chwilę.
- Następnie ponownie lekko podsyp blat i rozwałkuj ciasto na cienki placuszek. Wycinaj kółka szklanką z wąskim rantem – o średnicy ok 5-6 cm.
- Wiśnie przekrój na kawałki, wyjmij pestki i posyp lekko mąką. Nakładaj farsz do środa (mała łyżeczka) i zamykaj pierożka mocno ściskając. Jeśli pierożek się nie lepi, możesz lekko zwilżyć ich rant wodą.
- Wrzuć na gotującą się, lekko osoloną wodę i gotuj przez około 4 minuty od wypłynięcia.
Notatki
- W zimie możecie użyć wiśni mrożonych, tylko pamiętajcie o ich dobrym odsączeniu z nadmiaru soku.
- To ciasto pasuje także do wytrawnego nadzienia – np z soczewicy lub szpinaku.