Tak, tak to już czwarty przepis z serii Poke Bowl/Buddha Bowl aka Miseczka Szczęścia 🙂 Ja osiągam autentyczne szczęście i błogość po zjedzeniu tak pysznego, zbilansowanego i zdrowego posiłku. A na dodatek, różne tekstury i kolory sprawiają, że jedzonko jest interesujące i pod zębem i dla oka 🙂 W tym tygodniu padło na buddha bowl z pieczonym batatem i cieciorką.
“Padło” to chyba jednak złe słowo, ponieważ myślałam i marzyłam o pieczonej cieciorce już od dawna. Nie wiem czy mieliście już okazję ją jeść ale po upieczeniu nabiera ona fajnej chrupkości i całkowicie innego smaku. Także bardzo polecam. Moim celem było również zrobienie jak najbardziej kolorowego i różnorodnego talerzyka, bo wiadomo, że im coś ładniejsze, to tym chętniej jemy. Zatem sami oceńcie – udało sie? 🙂
Tę miseczkę proponuję zjeść z jogurtem naturalnym z dodatkiem czosnku oraz kuminu. Dziś też wyszła prawdziwa bomba odżywcza. W misce wylądowały bowiem dwa superfoods – glony wakame oraz quinoa. Oba składniki wprost eksplodujące super składnikami odżywczymi. Mówi się także, że dzięki glonom w dużej mierze Japończycy zawdzięczają swoją długowieczność. Glony wakame stanowią jeden z bardziej popularnych składników japońskich, koreańskich i chińskich potraw, gdzie stosowane są jako dodatek do sałatek, zup czy przystawek. Nie tylko zaspokajają głód, ale również skutecznie pomagają spalić tkankę tłuszczową.
Buddha Bowl z pieczonym batatem i cieciorką
Course: Lunch, KolacjaDifficulty: Łatwy2
porcje20
minutes40
minutesSkładniki
1 batat
puszka cieciorki
100 g komosy ryżowej
2 jajka
1/5 główki czerwonej kapusty
0,5 ogórka
10 szt pomidorków koktajlowych
2 łyżeczki suchych glonów wakame
1 łyżeczka kuminu
1 łyżeczka słodkiej papryki
0,5 łyżeczki pieprzu cayenne
sól, pieprz
2 łyżki oliwy
Krok po kroku
- Nagrzej piekarnik z funkcją termoobiegu na 180 stopni (jeśli góra-dół to 200 stopni).
- Batata dobrze umyj i pokrój w mniejszą kostkę – około 1 cm (zostaw w skórce). Cieciorkę odsącz z zalewy, przepłucz na sitku. Oba warzywa wyrzuć na blaszkę wyłożoną papierem, polej oliwą i posyp przyprawami. Rękami wmasuj przyprawy w warzywa, tak żeby dobrze je pokryły.
- Piecz przez 30-40 minut pod folią, na ostatnie 10 min można folię zdjąć.
- Komosę ryżową wrzuć na lekko osolony wrzątek i gotuj przez ok. 15 minut. Jeśli masz komosę na wagę luzem to gotuj ją w proporcji 2:1. Jeśli w torebkach to standardowo zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Komosę gotujemy do momentu, aż w jej strukturze zaczną się pojawiać jakby małe białe sprężynki.
- Pokrój resztę warzyw wedle uznania.
- Wakame namocz w około szklance wody a gdy wszystkie listki się rozwiną, odsącz i przekrój na mniejsze kawałki (ale nie siekamy, kroimy jakby niedbale przez środek).
- Usmaż jajka sadzone.
- Wszystkie składniki wykładamy na talerz i gotowe.