Znowu jajecznica? Niekoniecznie 🙂 Muffiny jajeczne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych jajecznych śniadań. Możesz dowolnie dobrać dodatki a i tak będą smakować świetnie za każdym razem. To także dobry posiłek dla tych wszystkich, którzy po śniadaniu wybierają się na trening, ponieważ zawierają dużo białka i są naprawdę sycące. Dodaj do muffinów dowolną sałatkę lub porcję warzyw a gwarantuję, że będzie to królewskie śniadanie 🙂
Do pieczenia możesz użyć silikonowej foremki lub ceramicznych naczynek. Naczynka wyglądają ładniej i dzięki temu lepiej prezentują się na zdjęci, jednakże w formie silikonowej upieką się dużo szybciej. Dlatego poniżej podaję przepis przy użyciu formy silikonowej do muffinów. Dodatki również możesz dowolnie skomponować. U mnie dzisiaj dwa rodzaje, oba mocno sezonowe 🙂 Jedna wersja ze szparagami i pomidorkami i fetą a druga z botwinką, suszonymi pomidorami oraz kozim serem. Wybierzcie która opcja Wam bardziej odpowiada i dajcie znać w komentarzach 🙂
Muffiny jajeczne
8
sztuk10
minutes20
minutesSkładniki
8 średniej wielkości jajek
3 łyżki mleka
sól, pieprz do smaku
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
kilka płatków chilli (opcjonalnie)
2 łyżki pokrojonego koperku
- Dodatki – do wersji z botwinką
3 suszone pomidory
4 plasterki sera koziego
3 łyżki pokrojonych liści botwinki wraz z łodyżkami
- Dodatki – do wersji ze szparagami
3 szparagi
6 pomidorków koktajlowych
kilka kostek fety
Krok po kroku
- Przygotuj dodatki: umyj wszystkie produkty, pokrój szparagi w mniejsze kawałki, pomidorki na połówki, posiekaj koperek oraz pokrój botwinę na wąskie paski. Serki pokrój w mniejszą kostkę.
- Jajka wrzuć do wysokiej miski, wlej mleko oraz dodaj wszystkie przyprawy. Wymieszaj wszystko rózgą.
- Do silikonowej formy na muffiny wrzuć odpowiednie składniki na dno a następnie zalej je masą jajeczną.
- Piecz około 20 minut w temperaturze 180 stopni. Jeśli wybierzesz formy ceramiczne, wysmaruj je masłem i piecz około 30-35 minut.
Jeden muffinek to zależnie od wersji 95 kcal w przypadku muffinów szparagowych oraz około 120 kcal w przypadku muffinów botwinkowych, ale możecie ograniczyć kaloryczność rezygnując z serkowych dodatków. Jednakże, w przypadku wersji śniadaniowej, uważam, że może być ona nieco bardziej kaloryczna. W zależności od liczby posiłków dziennie, śniadanie powinno odpowiadać za 25-35% dziennego bilansu kalorycznego. W przypadku 4 posiłków dziennie, które ja spożywam i zapotrzebowaniu na poziomie 1800 kcal, śniadanie powinno zawierać maksymalnie 540 kcal, oczywiście wliczając poranna kawę lub sok oraz inne dodatki.
Pamiętaj, że mleko w kawie też ma kalorie i należy je odpowiednio wliczyć do swojego bilansu 🙂